Ogłoszenia parafialne na IX niedzielę zwykłą – 04.06.2023 – Żerniki

  1. Kalendarz:

– pon. – św. Bonifacego, bp. i m.

– wt. – św. Norberta, bp.

– czw. – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa: Boże Ciało – uroczystość.

  1. We wtorek po nabożeństwie spotkanie Legionu Maryi.
  2. W czwartek – Boże Ciało. Porządek Mszy św. niedzielny: godz.9.00; 11.00 i 16.30. Po Mszy św. o godz.11.00 według tradycji pójdziemy w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy po ulicach naszego osiedla.

– pierwszy ołtarz przy krzyżu na skrzyżowaniu ulic: Wrocławskiej i Parkowej;

– drugi – przy posesji Państwa Cieleckich na ul. Kanarkowej;

– trzeci – przy boisku przy ulicy Ks. Jana Długosza;

– czwarty – przy posesji PP. Bronowickich i Osowskich.

Ołtarze ustawią kolejno Parafianie z Biestrzykowa i Radomierzyc, ze Smardzowa, z Iwin i Rusinowa, z Żernik.

  1. Próba sypania kwiatów we wtorek i w środę o godz.17.30. Dzieci przygotuje Martynka Kukułka z pomocą Pani Jadwigi Zając.

Uprzejmie proszę Rodziców, aby posłali do sypania kwiatów swoje dzieci począwszy od przedszkola do klas czwartych. Niech wezmą udział w procesji dzieci komunijne i rocznicowe w strojach liturgicznych.

Kieruję serdeczną prośbę do Parafian mieszkających wzdłuż trasy procesji o przyozdobienie posesji, posprzątanie poboczy i nieparkowanie samochodów.

  1. Uwzględniając radość z uroczystości Bożego Ciała i możliwości dłuższego rodzinnego świętowania, J.E. Ks. Abp udziela dyspensy od charakteru pokutnego na piątek 9 czerwca wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym na jej terytorium. Jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy, aby tego dnia ofiarowali dobrowolną modlitwę w intencji Papieża lub zastąpili wstrzemięźliwość od mięsa innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
  2. Serdeczne dzięki P. Grzegorzowi Zajączkowskiemu, katechecie oraz rodzicom młodzieży bierzmowanej za jej przygotowanie i współpracę. Rodzice przekazali w darze ołtarza 2 000 zł. Bóg zapłać! Trawę na posesji kościelnej skosili: Miłosz i Szymek Miciakowie, Filip Pułbratek i Norbert Targoni. Bóg zapłać!
  3. Za kwiaty na ołtarze Bóg zapłać P. Grażynie Pachlicie, a za ofiarę na organy uczestnikom majówki w Biestrzykowie.
  4. Zachęcamy do udziału w pielgrzymce parafialnej na Sycylię. Informacje szczegółowe na tablicy ogłoszeń. Należy zdecydować się do końca miesiąca.
  5. Intencje:

– pon.– godz.18.00 – + Urszula Szczecińska – od koleżanek i kolegów z pracy ( CAROL)

– wt. – godz.18.00 – + Hanna Pastuszak, +++ Danuta, Jan i Mariusz Furmańczykowie, ++ Helena i Jan Wilsz, + Teresa Michaluk,

– śr. – godz. 18.00 – w 30. rocznicę Macieja Kordusa – od rodziców,

– czw. – godz. 9.00 – + Edmund Suchowiejko (5. r. śm.) i zmarli z rodziny,

++Elżbieta i Tadeusz Osienieccy, ++ Krystyna i Mieczysław Horoszko,

– godz. 11.00 – + Adela Makuch (28.r.śm.) i zmarli z rodziny,

– ++ Piotr, Karolina, Rozalia, Heronim i Antoni Wyszyńscy,

– godz. 16.30 – + Henryk Łoza (2. r. śm.),

– pt. – godz.18.00 – + Urszula Szczecińska – od Róży ze Smardzowa;

– so. – godz.15.00 – ślub: Słowiński Patryk i Pachlita Natalia,

– godz.17.00 – ++ Wojciech, Rozalia i Maria Górscy,

– ndz. – godz. 9.00 – w 40. rocznicę ślubu P. Jerzego i Teresy Sasów – dziękczynna ( troje dzieci i dwoje wnuków),

– ++ Wiktoria i Ignacy Marcinkowscy, + Przemysław Jaworski, + Czesław Szymczak,

– godz. 11.00 – ++ Antoni i Katarzyna Żygadło,

– w 1. rocznicę urodzin Alicji Leśnik – od rodziców i brata Leosia,

– godz.12.00 – chrzest: Helena Milena Milczanowska, Carmen Bednarczyk, oraz modlitwa w intencji Jakuba Ilnickiego w 1. rocznicę urodzin,

– godz.16.30 – za zmarłych z rodziny Czerwińskich.

  1. Zmarli:

+ Janusz Skrętkowicz: Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

11. BOŻE CIAŁO – HISTORIA. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana Bożym Ciałem, to święto ku czci Najświętszego Sakramentu. Początek tego święta datuje się na wiek XIII i prowadzi do św. Julianny z Cornillion, przeoryszy klasztoru augustianek w Belgii. W 1245 r. objawił się jej Chrystus i poprosił o ustanowienie święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Rok później biskup Liege ustanowił święto Bożego Ciała w czwartek po święcie Trójcy Świętej – zgodnie z wolą Jezusa – i w kolejnym roku odbyła się pierwsza procesja. Niedługo potem zmarł biskup, a wyżsi duchowni uznali jego decyzję za przedwczesną. Konieczne było ponowne zbadanie sprawy. Ostatecznie w 1251 roku po raz kolejny przeszła procesja, a poprowadził ją archidiakon, który został później papieżem. Ojciec święty w 1264 roku oficjalnie ustanowił w Rzymie uroczystość Bożego Ciała.

W Polsce obchodzenie tego święta zostało wprowadzone na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Zatem – tradycyjne procesje, będące w publiczną manifestacją wiary – są obecne w zwyczaju Polaków już 700 lat (od XIV wieku).

Jest to święto ruchome, przypadające 60 dni po świętach Wielkanocnych i 10 dni po Zielonych Świątkach. Boże Ciało należy do tzw. świąt nakazanych – wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Liturgii.

12. Zapowiedzi:

Marcin Grzegorz Czapp, stan wolny, zam. Żerniki Wr.
Karolina Besztyga, stan wolny, zam. Żerniki Wr.

Szczęść Boże na cały tydzień!