Ogłoszenia parafialne na Niedzielę Palmową – 28.03.2021 – Żerniki Worcławskie

1. Kalendarz:

Niedziela Palmowa rozpoczyna  w Kościele Katolickim Wielki Tydzień, który zakończy uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

– czw. – Wielki Czwartek i początek Triduum paschalnego

W tym dniu wspominamy ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości, której wzór i przykład  daje nam sam Chrystus, kiedy umywa uniom nogi.

         Msza św. Wieczerzy Pańskiej przypomina Ostatnią Wieczerzę. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Jezus bierze chleb i wino, przemienia je w swoje Ciało i Krew, i daje nam jako pokarm. Ze względu na pandemię nie będzie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. Liturgię W. Czwartku rozpoczynamy o godz.1900.

– pt. – Wielki Piątek Męki Pańskiej i pierwszy piątek miesiąca

To dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie świata. Chrześcijanie zachowują post ścisły ( ilościowy              i jakościowy od 18 – 60 roku życia, czyli raz do syta), a wszyscy zachowują wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Według dawnej tradycji Kościoła tego dnia nie odprawia się Mszy św. Centralnym momentem dnia jest liturgia Męki Pańskiej i adorujemy Krzyż jako znak zwycięstwa i naszego zbawienia. Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu  i pozostajemy na adoracji. Liturgię W. Piątku rozpoczynamy o godz.1900.

– so. – Wielka Sobota i pierwsza sobota miesiąca

Jest to dzień naszego trwania przy Bożym Grobie w postawie rozważania śmierci  Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Kościół zachęca nas, aby powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Pierwszym motywem nawiedzania kościoła  powinna być adoracja Jezusa w Bożym Grobie. Pięknym zwyczajem tego dnia jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny, jednakże drugorzędnym.

Liturgię W. Soboty rozpoczynamy o godz.2100 przed kościołem, gdzie odbywa się poświęcenie ognia. Na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy świece. Liturgię kończy Msza św. rezurekcyjna. Podczas wszystkich nabożeństw zachowujemy przepisy sanitarne.

W kościele może być 70 osób. Jeśli pozwoli pogoda, to można pozostać na zewnątrz, a czynny udział w liturgii umożliwi zewnętrzne nagłośnienie

– ndz. – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i pierwsza niedziela miesiąca

3. Do W. Środy okazja do spowiedzi pół godziny przed Mszą św.

4. Bóg zapłać Seniorom, Dzieciom, Mężczyznom i Chórowi za rozważania na Drodze Krzyżowej.

5. Kto chciałby aktywnie uczestniczyć w liturgii Triduum paschalnego w roli lektorów i kantorów, niech zgłosi się u księdza proboszcza. Rozdzielenie funkcji   w środę o godz.1900.

6. Wspólnoty działające przy naszej parafii przygotowały dla seniorów paczki świąteczne. Uczniowie naszej szkoły  zrobili specjalne  kartki z życzeniami ,     a 16 rodzin wsparło finansowo tę dobroczynną akcję. Do naszych Seniorów trafi przed świętami 100 paczek.

 7. W sobotę święcenie pokarmów według następującego rozkładu:

    – Smardzów – godz.900 ,

    – Iwiny – godz.930 ,

    – Iwiny Rusinowo – 945,

    – Wrocław – Lamowice – 1000,

    – Radomierzyce – 1015,

    – Biestrzyków – 1030,

    – Żerniki – godz.1100,

                    – godz.1130

                    – godz.1200

8. Intencje:

– pon. – godz.1800 – za żywych i umarłych z rodziny Łobodów, Bartników      i Głogowskich

    – wt. – godz.1800 – + Zbigniew Michniewicz

    – śr. – godz.700 – + Mieczysław Marciniak

    – czw. – godz.1900 – za kapłanów

    – pt. – Liturgia Wielkiego Piątku – godz.1900

– so.   –   godz.2100 – Liturgia W. Soboty i Msza rezurekcyjna w intencji Parafian i Dobrodziejów

    – ndz. – godz.900 – + Anna i Ryszard Korek

              – godz.1100 – w 37. rocznicę urodzin Iwony i Krzysztofa Kasprzyk

                                 – o Boże błogosławieństwo dla Marcina Wiewióry

              – godz.1630 – + Julianna Gardyńska (1. r. śm.), + Wacław Gardyński

9. Zapowiedzi:

    Marcin Jan Mielczarek, stan wolny, zam. Biestrzyków,

    Paulina Wiktoria Pawlik, stan wolny, zam. Biestrzyków. Zapowiedź III.

10. Moim Parafianom, Dobrodziejom i Gościom życzę, aby radość zmartwychwstania stała się Waszym udziałem i przyniosła ufność                     w nieskończone Miłosierdzie Boże! Radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!