Proces synodalny w diecezjach

Po co?

Celem procesu synodalnego jest wspólne rozeznawanie dróg, na które Duch Święty woła Kościół, doświadczenie współodpowiedzialności za życie Kościoła i uczestnictwa w jego misji. Odpowiedzi, których udzielimy na etapie diecezjalnym, zostaną przekazane polskiemu episkopatowi, następnie poprzez etap kontynentalny staną się punktem wyjścia do prac Zgromadzenia Synodu Biskupów w Rzymie w październiku 2023.

Kto?

Do udziału w procesie synodalnym zaproszony jest każdy, kto chce pomóc Kościołowi w poszukiwaniu dobra i prawdy. Wszyscy, którzy chcą i mogą podzielić się swoim doświadczeniem. Ważne, aby w czasie spotkań synodalnych mogły się wypowiedzieć osoby, których głos rzadko jest wysłuchiwany.

Jak w praktyce?

Proces synodalny to słuchanie siebie nawzajem z otwartością na doświadczenia i perspektywę drugiego człowieka, dlatego wymaga czasu i uważności. Ma prowadzić do rozeznawania woli Bożej, dlatego powinien być zakorzeniony w modlitwie i medytacji Słowa Bożego.

Na początku warto zastanowić się, jak zaprosić do słuchania i mówienia jak najwięcej osób reprezentujących różne grupy i różne sposoby patrzenia. Proces warto zaplanować tak, aby uczestnicy mieli szansę wcześniej zaznajomić się z zagadnieniami synodalnymi, poznać się, wspólnie pomodlić i w końcu w atmosferze szacunku i życzliwości, wzajemnie wysłuchać.

By uzyskać więcej informacji o procesie synodalnym w diecezjach można skontaktować się z Sekretariatem Synodu.

Kontakt:
e-mail:  synod@archidiecezja.wroc.pl
tel.: 71/327-11-24

Osobiście:
pon.- pt. 10:00 – 13:00

ul. Katedralna 13 (Kuria)
50-328 Wrocław

Organizacją konsultacji synodalnych w naszej parafii opiekuje się p. Elżbieta Olczak

Adres e-mail: elaolczak.op@gmail.com
nr tel.: 691 813 285

Wszystkich zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w synodzie zachęcamy do zapoznania się z materiałami do pobrania:

Dokument przygotowawczy

Vademecum Synodu o synodalności

Modlitwa za Synod

Główne pytania do konsultacji

Podpowiedzi organizacyjne – spotkanie synodalne