Pierwsze pytanie synodu

Kościół Powszechny w latach 2021-2023 będzie przeżywał Synod Biskupi o synodalności Kościoła. Wszyscy wierzący zostali zaproszeni przez Papieża Franciszka do pośredniego doświadczenia tego Synodu, czyli do dzielenia, wspólnego rozeznawania, a nade wszystko do słuchania się w duchu jedności.

W naszej parafii również rozpoczął się taki czas – wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha świętego. By się to mogło stać konieczne są spotkania grup parafialnych i wspólne szukanie odpowiedzi na szereg pytań, jakie synod przed wiernymi stawia.

Pierwsze zagadnienie, nad którym grupy parafialne w tym czasie będą się pochylać, dotyczy przynależności do kościoła jako grupy lub grup ludzi:

I. TOWARZYSZE PODRÓŻY
W Kościele i w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, ramię w ramię. Kim są ci, którzy w waszym Kościele lokalnym „podążają razem”? Kiedy mówimy „nasz Kościół”, kto do niego należy? Kto nas prosi, abyśmy szli razem? Kim są towarzysze podróży, także poza obszarami kościelnymi? Jakie osoby lub grupy są pozostawione na marginesie, formalnie lub faktycznie?

Już wkrótce w naszej parafii odbędzie się pierwsze spotkanie synodalne i każdy jest na nie zaproszony.