Ogłoszenia parafialne na Niedzielę Palmową – 02.04.2023 – Żerniki

– wt. – Wielki Wtorek

– śr. – Wielka Środa

– czw. – Wielki Czwartek

W tym dniu wspominamy ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości, której wzór i przykład daje nam Chrystus, kiedy umywa nogi uczniom.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej przypomina Ostatnią Wieczerzę. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Jezus bierze chleb i wino, przemienia je w swoje Ciało i Krew, i daje nam jako pokarm. Po liturgii zostajemy w kościele na adoracji P. Jezusa w Ciemnicy.

– pt. – Wielki Piątek

To dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie świata.

W tym dniu wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia, aż do śmierci obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast wiernych w wieku od ukończenia 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje dodatkowo post, polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa oraz ograniczeniu się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych (Kan. 1252 KPK)

Według tradycji Kościoła tego dnia nie odprawia się Mszy św..

Centralnym momentem dnia jest liturgia Męki Pańskiej i adoracja krzyża jako znaku zwycięstwa i naszego zbawienia. Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu do adoracji.

Serdeczna prośba o zadbanie o krzyże przydrożne i kapliczki w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Dziękujemy tym osobom, które troszczą o krzyże i kapliczki w ciągu całego roku.

– so. – Wielka Sobota

Jest to dzień naszego trwania przy Bożym Grobie w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Kościół zachęca, aby powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Pierwszym motywem nawiedzenia kościoła tego dnia powinna być adoracja Jezusa w Bożym Grobie.

Pięknym zwyczajem tego dnia jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny.

Początek liturgii Wielkiej soboty o godz.2100.

Rozpoczyna ją poświęcenie ognia (gromadzimy się przed kościołem) . Na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy świece. Liturgia kończy się Maszą św. rezurekcyjną z procesją.

Porządek święcenia pokarmów:

Smardzów – godz.900 ,

Iwiny – godz.930

Iwiny – Rusinowo ( przy figurze św. Tadeusza Judy) – godz.1000 ,

Wrocław – Lamowice – godz.1030 ,

Radomierzyce ( skrzyżowanie ulic: Sadowej i Kwiatowej, przy posesji Państwa Hawryliszynów) -godz.1050,

Radomierzyce (na wysokości ul. Lawendowej i Wrocławskiej 33) – godz.1115,

Biestrzyków – godz.1140,

Żerniki – godz.1215,

Żerniki – godz.1245.

– ndz. – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego: Msze św. o godz.900, 1100 i 1630.

2. W środę od godz.830 odwiedziny chorych.

3. W Czwartek o godz.1600 zbiórka ministrantów.

4. Za 10 kg cukierków dla naszych dzieci Bóg zapłać P. Marii Antoninie i Marianowi Żurowskim.

5. Przy wyjściu z kościoła do wzięcia „Dobre nowiny” (Gazeta ewangelizacyjna , w obronie św. Jana Pawła II)

6. Bóg zapłać organizatorom, sponsorom i wolontariuszom w zorganizowaniu akcji „ Paczka dla Seniora na Wielkanoc”. Paczka trafiła do 110. Seniorów. Dokładne sprawozdanie za tydzień.

7. Intencje :

– pon.- godz.1800 – + Adolf Staroń – od Walerii i Czesława Szymańskich z rodziną

– wt. – godz.1800 – + Marek Karwasiński

– śr. – godz.1800 – + Jan Wilk, + Jacenty Łoboda, ++ Zofia i Stanisław Łoboda i zmarli z rodziną

– czw. – godz.1900 – za kapłanów

– pt. – godz.1900 – Liturgia Męki Pańskiej

so. – godz.2100 – Liturgia Wigilii Paschalnej i rezurekcja za Parafian i Dobrodziejów

– ndz. – godz.900 – + Danuta Woźniak (1. r. śm.), ++ Genowefa i Leonard Żygadłowie, ++ Leokadia i Stanisław Woźniakowie

– godz.1100 – + Helena Borowik, + Teresa Siek – od córki i wnuków

– o Boże błogosławieństwo w 2. rocznicę dla urodzin Helenki Oleszkiewicz oraz jej rodziców – od babci

– godz.1200 – chrzest: Aleksander Kobyliński

– godz.1630 – + Henryk Wilsz – od syna Tomasza z rodziną

Wszystkim Parafianom i Mieszkańcom życzę obfitości łask Zmartwychwstałego Pana, pokoju serca i nadziei. Alleluja!

– ks. proboszcz