Ogłoszenia parafialne na V niedzielę Wielkiego Postu – 26.03.2023 – Żerniki

Kalendarz:

– so. – 1 kwietnia ( prima aprilis) , pierwsza sobota miesiąca

– ndz. – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, pierwsza niedziela adoracyjna, początek Wielkiego Tygodnia

2. Pierwszego kwietnia, czyli prima aprilis, to dzień, w którym możemy żartować i robić psikusy. 1 kwietnia znany był już w średniowieczu, jednak do dziś nie jest jasne jego pierwotne pochodzenie. Przypuszcza się, że wywodzi się on z rzymskiego festiwalu Hilaria oraz święta Głupców, popularnego we wczesnym średniowieczu. Święto Głupców było obchodzone kilka razy w roku i stanowiło swego rodzaju pastisz władzy ( zarówno świeckiej, jak i kościelnej). Odbywały się wówczas maskarady i zabawy organizowane przez żaków i kleryków. Dziś nie ma szczególnych zasad co do obchodów prima aprilis – ważne, by ofiara żartu dała się nabrać i żeby to nie był psikus krzywdzący.

3. Każdego dnia pół godziny przed Mszą św. oraz w Niedzielę Palmową okazja do spowiedzi świętej.

4. W Niedzielę Palmową na każdej Mszy św. poświęcenie palm; Msza św. o godz.1100 z procesją z palami wokół kościoła.

5. Za nasadzenie bratkami donic przed kościołem Bóg zapłać Pani Marii Rusin.

6. Jest organizowany wyjazd na Marsz Papieski do Warszawy w obronie św. Jana Pawła II w dniu Jego śmierci. Wyjazd sprzed ratusza w Siechnicach 2 kwietnia 2023 roku o godz.530. Koszt przejazdu autobusem od 50 – 100 zł (zależnie od ilości osób). Powrót wieczorem. Zgłoszenia: Andrzej Dulski, tel. 606 240 934.

Serdeczne gratulacje dla Ks. Abp. Józefa Kupnego z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich. Niech Pan Bóg błogosławi we wszystkich działaniach i obdarzy zdrowiem!

7. Intencje :

– pon.- godz.900 – o szczęśliwą operację dla Michała Stępnia

– godz.1800 – ++ Zofia i Bronisław Bagińscy

– + Leszek Cielecki (9.rR. śm.)

– wt. – godz.900 – + Irena Pawełek, + Katarzyna Kowalska

– godz.1800 – za zmarłych z rodzin: Prasków i Janczych

– + Michalina Serafinowicz

– śr. – godz.900 – + Franciszek Hatała – od seniorów

– godz.1800 – + Irena Jaworska

– w 6. rocznicę urodzin Leosia Leśnika – o Boże błogosławieństwo – od rodziców i siostry

– czw. – godz.1800 – + Adolf Staroń – od Marii i Krzysztofa Chodau z rodziną

– pt. – godz.1730 – Droga Krzyżowa ( z Seniorami)

– godz.1800 – + Paulina Mazur (7. r. śm.), ++ Wanda i Teodor Szulczyk

– so. – godz.1700 – ++ Mieczysław i Irena Marciniakowie

– ndz. – godz.900 – w 10. rocznicę urodzin Marysi Karwasińskiej –błogosławieństwo Bożą i opiekę Matki Bożej

– ++ Zdzisław, Józef i Franciszka Rupniccy, zmarli z rodzin: Rupnickich i Łuczkowskich

– godz.1100 – + Kazimierz Studziński, zmarli z rodzin: Studzińskich i Wolnych

– + Anastazja Pyra (2. r. śm.), ++Zenon, Dorota, Grzegorz

– godz.1600 – Gorzkie Żale (z chórem parafialnym)

– godz.1630 – dziękczynna P. Jerzego i Marii Kotwickich za dzieci i ich rodziny ( czworo wnuków)

7. Zapowiedzi:

Daniel Marcin Rakoczy, zam. Wrocław, stan wolny,

Aleksandra Marcelina Węgrzyn, zam. Lamowice, stan wolny. Zapowiedź III.

+ Teresa Zofia Siek-Baran, + Halina Borowik: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.