Pomoc dla Ukrainy

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich

W pierwszą niedzielę po wybuchu wojny na Ukrainie ks. Proboszcz Tadeusz Rusnak ogłosił w kościele, że parafia włączy się do akcji pomocy Ukrainie, a szczegóły zostaną podane po spotkaniu przedstawicieli samorządów z burmistrzem Siechnic. W spotkaniu zorganizowanym w ratuszu w dniu 28.02.2022 uczestniczył ks. Tadeusz Rusnak i przedstawicielka parafialnego zespołu „Caritas”.

Dar dla Ukrainy

Natychmiast po uzyskaniu niezbędnych informacji od burmistrza i pracowników Urzędu Miasta zespół „Caritas” przygotował plakaty z najważniejszymi telefonami do urzędu i sztabu kryzysowego, wykazy potrzebnych artykułów (zgodnie z wytycznymi urzędu) i adresy punktów zbiórki. Podano też konto „Caritas”, na które można wpłacać pieniądze. Plakaty zostały umieszczone na drzwiach nowego kościoła w Żernikach Wrocławskich i są dostępne przez całą dobę.

Ksiądz Proboszcz ogłosił też zbiórkę pieniędzy w kościele na pomoc Ukrainie. Z zebranych pieniędzy kupiono artykuły spożywcze o wartości PONAD 2000 zł i zawieziono do ratusza w Siechnicach. Zbiórka na pomoc Ukrainie w naszej parafii ciągle trwa.

Parafialny Zespół Caritas wydaje co wtorek (16.30-17.30) artykuły spożywcze dla przyjezdnych z Ukrainy i innych potrzebujących.

Prezes Towarzystwa Kultury Kresowej, mieszkaniec Żernik, p. Ryszard Marcinkowski zorganizował swoim transportem trzy dostawy lekarstw, środków opatrunkowych, jedzenia i ciepłych ubrań bezpośrednio do Nowogradu Wołyńskiego (powiat Kostopol) na prośbę sióstr zakonnych Sercanek, które opiekują się rannymi żołnierzami. Zbiórkę zorganizowano w sklepie przy ul. Parkowej i wśród mieszkańców naszej parafii. Zespół Caritas przekazał konserwy ze swojego magazynku. Do zbiórki darów włączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej w Żernikach oraz kibice WKS Śląsk. Na Ukrainie transporty przemieszczały się pod opieką żołnierzy ukraińskich. Przekazano około 4 ton darów. Obecnie szykowana jest następna dostawa.

Członkowie wspólnoty ewangelizacyjnej „Legion Maryi”, przy wsparciu ofiarnych parafian, kupili i przekazali do Lwowa ponad 900 szt. różańców wraz z modlitwami w języku ukraińskim, jako szczególny dar duchowy dla żołnierzy ukraińskich.

Legion Maryi przekazuje też komplety różańcowe Ukraińcom mieszkającym na terenie naszej parafii. Można się zgłaszać po odbiór różańców.

Przygotowała: Anna Świtoń

Żerniki Wrocławskie, 21.04.2022r.