Ogłoszenia parafialne na XXX niedzielę zwykłą – 29.10.2023 – Żerniki

– śr. – 1 listopada – WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – uroczystość;

– czw. – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (Dzień Zaduszny); pierwszy czwartek miesiąca;

– pt. – pierwszy piątek miesiąca;

– so. – św. Karola Boromeusza, bp, (dzień imienin św. JP II) – pierwsza sobota miesiąca;

– ndz. – pierwsza niedziela miesiąca adoracyjna.

1. We Wszystkich Świętych Msze św. o godz.9.00; 11.00 i 16.30. O godz.16.00 różaniec z wypominkami.

Po Mszy św. o godz.11.00 procesja na cmentarz i modlitwa za naszych zmarłych. Po procesji okazja, by poświęcić nagrobki.

1. Od 1 listopada do 8 listopada modlitwy za naszych zmarłych w wypominkach po Mszy św. w dni powszednie, w niedzielę o godz.16.00.
  2. W Dzień Zaduszny Msze św. o godz.9.00, 11.00 i 18.00.
  3. W piątek od godz.8,30 odwiedziny chorych.

7. W piątek od godz.16.30 okazja do spowiedzi pierwszo-piątkowej.

8. W piątek o godz.20.00 próba śpiewu chóru parafialnego. Próba śpiewu scholii dziecięcej w niedzielę o godz.10.00.

9. W niedzielę od godz.15.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji różaniec pompejański za zmarłych.

10.Całonocne czuwanie „Ogień dwóch serc” w piątek 3.11.2023r. w parafii NSPJ we Wrocławiu przy Moście Grunwaldzkim. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy.

– pon. – godz.18.00 – ++ Józef i Józefa, ++ Antoni i Józefa,++ Maria, Władysław, Janina i Stefan ;

– wt. – godz.18.00 – za zmarłych z rodzin: Rusinów, Sudów, Dudków i Serwatków;

– śr. – godz.9.00 – za zmarłych z rodzin: Wawrzynów, Literskich i Tuszkiewiczów;

– ++ Antoni, Leonard, Genowefa i Jan Żygadło, ++ Irena, Stanisława i Paweł Sak, ++ Piotr, Kazimierz i Helena Lisek, + Danuta Woźniak;

– godz.11.00 – + Czesława Garbowska – od róży P. Marii Osowskiej;

– za zmarłych Parafian i Dobrodziejów;

– godz.16.00 – nabożeństwo różańcowe z wypominkami;

– godz. 16.30 – za zmarłych z rodziny Wójcików: ++ Stanisława, Władysław, Katarzyna, Franciszek i Józef ;

– czw. – godz.9.00 – za dusze czyśćcowe;

– godz.11.00 – w intencjach papieża;

– godz.18.00 – za zmarłych z rodziny Janocha;

– pt. – godz.18.00 – za zmarłych z rodzin: Stopyrów i Stefaniaków;

– so. – godz. 17.00 – + Natalia Muzyka, + Edward Muzyka, + Kazimierz Krzanowski;

– ndz. – godz. 9.00 – za zmarłych z rodzin: Rembowskich, Kuflaków, Drohomireckich, Zająców, Żyłów, Galantów, Średniawów i dusze czyśćcowe;

– godz.11.00 -za zmarłych z rodzin: Batorów i Kołpów

– godz.12.00 – chrzest: Julia i Magdalena Sas;

– godz.15.00 – adoracja i różaniec pompejański;

– godz.16.30 – ++ Marianna Dolata i śp. Rodzice.

+ Krzysztof Firek: Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Dzień Zaduszny: Jest to dzień modlitwy za dusze zmarłych w czyśćcu.

Odylon z Cluny zapoczątkował obchody zaduszek 2.11.998 roku.

Zaduszki mają swoje korzenie w dawnym pogańskim zwyczaju dziadów, opisanych m. in. w słynnym dramacie Adam Mickiewicz „Dziady”. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów wiary, ogłoszonym na soborze w Lyonie w 1274 r. Potwierdzono tę prawdę i szczegółowo wyjaśniono na soborze trydenckim (1545-63) w odrębnym dekrecie o czyśćcu, w którym zaakcentowano dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary, oraz to, że możemy pomagać duszom czyśćcowym w skracaniu ich kary. Można też uzyskać dla dusz czyśćcowych odpust zupełny.

W XIV wieku zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne.

W naszych czasach zapalone na grobach znicze są symbolem żywej pamięci o zmarłych, symbolizują też Chrystusa i wiekuistą światłość. Dlatego co roku w pierwsze dni listopada po zapadnięciu zmroku na cmentarzach można podziwiać wyjątkowy blask setek świateł. Składa się też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach i prosząc, by cały Kościół za nich się modlił.